Reagujte na vrijeme, jer sa zdravljem nema šale.
Birajte najlakši put do zdravlja!
ZU Mediccare stoji Vam na raspolaganju.
Povrat novca je moguć i to isključivo u dogovoru sa ponuđačem i dok je ponuda u toku
Obavezna telefonska najava na broj 051/300-466
Sedimantecija ne ulazi direktno u sastav KKS, ali se preporučuje i uglavnom obavlja pri hematološkim pretragama jer ukazuje na moguće postojanje bolesti i prati se pri svim oboljenjima. Ova vrijednost predstavlje brzinu kojom se eritrociti talože na dno uspravno postavljene epruvete. Normalna brzina SE isključuje postojanje bolesti, dok je ubrzana indikator za dalja ispitivanja.
KKS (kompletna krvna slika) je osnovna laboratorijska analiza krvi koja se radi zbog procjene opšteg zdravstvenog stanja i otkrivanja različitih poremećaja poput anemija, infekcija, virusnih oboljenja, stanja uhranjenosti organizma i izloženosti otrovnim materijama. Ovom analizom krvi dobija se uvid u broj i kvalitet eritrocita, trombocita i leukocita.
ŠUK - test nivoa šećera u krvi je test koji podrazumjeva vađenje male količine krvi ili samo par kapi u jutarnjim satima, prije prvog obroka i najmanje 8 sati poslije obroka. Postoje i precizniji testovi koji, ukoliko je potrebno, mogu pomoći dijagnostikovanje šećerne bolesti. Šećerna bolest ili Diabetes melitus je bolest našeg doba. Svake godine širom svijeta sve je veći broj ljudi oboljelih od ovog metaboličkog oboljenja.
Analiza urina je jedna od korisnijih screening metoda čiji rezultati mogu dati osnovne informacije o stanju metabolizma i o stanju genitalno-urinarnog sistema.
Rutinski pregled mokraće je jedna od osnovnih laboratorijskih analiza. Svaki takav pregled sastoji se od tri dela:
Opis fizičkih i fizičko-hemijskih karakteristika mokraće: izgled, boja, miris, reakcija i specifična težina.
Hemijska analiza. Najčešće hemijske analize su analize na proteine, šećer, ketonska tijela, urobilinogen, bilirubin i nitrite.
Pregled mokraćnog sedimenta tj. mikroskopski pregled taloga koji se dobije nakon što se mokraća centrifugira.
AST (aspartat aminotransferaza) najviše ga ima u jetri i srčanom mišiću, a manje u mozgu, bubrezima, pankreasu, plućima i u nizu drugih organa. Povišene vrijednosti AST-a su prisutne kod infarkta mio karda, mišićne distrofije, kod bolesti jetre (izrazito visoke vrijednosti kod virusnog hepatitisa i u akutnom toksičnom hepatitisu, ciroze jetre...)
ALT (alanin aminotransferaza) povišene vrijednosti ukazuju na akutno oštećenje jetre, najčešće izazvano terapijom antibioticima, unosom gaziranih pića, sokova, a povišene su i kod virusnih hepatitisa, kod bolesti pankreasa (hroničnih i akutni pankreatitis i karcinom) i kod masivnog infarkta.
Urea u krvi najčešće određuje radi procjene funkcije bubrega, ovaj parametar nije dovoljno pouzdan. Zbog toga se urea određuje zajedno sa kreatininom koji je mnogo bolji pokazatelj bubrežne funkcije. Kombinacijom ova dva parametra se može dobiti bolji uvid u stanje organizma i uzrok bolesti ili poremećaja.
Kreatinin nastaje iz kreatina, krvlju dolazi do bubrega gdje se dijelom izlučuje iz organizma. Koncentracija kreatinina u serumu zavisi prvenstveno od glomerularne filtracije, pa je dobar pokazatelj funkcije bubrega.
Iako su ostali parametri u normali, kretinin može da ukaže na smanjenu funkciju bubrega. Zbog toga ovaj nalaz ne treba zanemarivati, čak i ako su vrijednosti samo blago povišene od normalnih.
Kreatinin se obično povećava kada sposobnost bubrega da filtrira tečnost u tijelu opada. Moguće je i da se ove vrijednosti povećavaju i kod izrazito mišićavih osoba, jer se kreatin, supstanca koja se prirodno proizvodi u tijelu koristi kao izvor energije za mišiće, i tamo deponuje, dok se ostatak izlučuje preko bubrega u obliku kreatinina